logo The latest news in the world of Iowa Youth Bowling



Results from Totem Bowl in Marshalltown, Jan. 2015


DIVISIONYOUTHADULTCENTER/ASSOC.  
      
F/S BantamEvan WedebrandBryan WedebrandEstherville1472$100 scholarship/plaque
F/S BantamCharlie PelhamMike PelhamPlaza, Clinton1435$50 scholarship/medal
F/S BantamJayden ThodeJay ThodeChampion, Ottumwa1387Medal
F/S BantamZachary PutneySamuel PutneyComet Bowl, CC1384 
F/S BantamEvan GriederMarvin GriederBelle Plain Bowl1359 
F/S BantamTyson StoppelTimothy StoppelIda Bowl1358 
F/S BantamHunter DukesShane DukesLittle Waite, Shen.1335 
F/S BantamSamuel DascherRaymond DascherTimber, Maq.1320 
F/S BantamHunter TownsendDallas GlickBridge City, Ott.1316 
F/S BantamCody CusterSean CusterBowlerama, DM1284 
F/S BantamKeaten BieriChad BieriPlamor, Musc.1233 
F/S BantamOwen BrinkerGary BrinkerCadillac, Wat.1206 
      
F/S PrepLandon RuppGeoff RuppLeisure, Dav.1633$100 scholarship/plaque
F/S PrepCole MillerBill PerdieuDeWitt Lanes1541$50 scholarship/medal
F/S PrepBrian HelgevoldDuane HelgevoldTB, CB1479Medal
F/S PrepZachary Basart-MorseBrad BasartWarrior, Waukee1466 
F/S PrepOwen KirschbaumJohn KirschbaumSpencer1418 
F/S PrepRichard GarrettJim GarrettBridge City, Ott.1415 
F/S PrepJoseph KukralRobert KukralWaverly Bowl1354 
F/S PrepDillan RossLarry RossComet Bowl, CC1333 
F/S PrepCarson WeningVaughn WerningRidgewood, FD1323 
F/S PrepGage McCalesterSteven McCalesterLeisure, Dav.1286 
F/S PrepGarrett HillwickJoshua HillwickCyclone, Harlan1269 
F/S PrepBrody BriesBrian BriesLancer, CR1181 
F/S PrepAlexander SturbaumJohn SturbaumLancer, CR1114 
      
F/S JuniorJacob KukralRobert KukralWaverly Bowl1576$100 scholarship/plaque
F/S JuniorAdam GruhnTodd GruhnL & M, Manning1440$50 scholarship/medal
F/S JuniorWarren CliffordWayne CliffordBowlmor, Dav.1436Medal
F/S JuniorSam MichaudRoger MichaudLancer, CR1411Medal
F/S JuniorGiuseppi SmithLance SmithFlamingo, Fairfield1401Medal
F/S JuniorNathan CockburnBob CockburnGreenfield Bowl1400 
F/S JuniorEthan DedrickJerry DedrickBerry's, Vinton1302 
F/S JuniorSpencer ShoafstallTerrance ShoafstallMystic, MC1285 
F/S JuniorDarven DeKraaiTerry LarueBridge City, Ott.1274 
F/S JuniorAaron KintzleDan KintzleEstherville1262 
F/S JuniorEthan ErvinDavid BeemerBowlerama, DM1245 
F/S JuniorJayson MinerDan MinerMillertime, Dav.1168 
F/S JuniorAaron FlemingTom FlemingTotem, Marsh1138 
F/S JuniorZachary PreglerDennis PergandeCherry Lanes, Dub.1115 
F/S JuniorLucas BrameRandy BrameTimber, Maq.977 
F/S JuniorMichael BuehnerGary YearlingCadillac, Wat.0 
      
F/S Maj. Sr.Jonathon SullwoldJames SullwoldAir Lanes, Des Moines1497$100 scholarship/plaque
F/S Maj. Sr.Patrick WoodBob HamelColonial, IC1460$50 scholarship/medal
F/S Maj. Sr.Ben WoodRick WoodBerry's, Vinton1414Medal
F/S Maj. Sr.Seth HansonNick HansonRidgewood, FD1407Medal
F/S Maj. Sr.Kylan GilletteJustin ZauggLebowski, Washington1378 
F/S Maj. Sr.Benjamen HronCorey AtorCresco 1351 
F/S Maj. Sr.Tyler BrockneyDavid BrockneyComet Bowl, CC1319 
F/S Maj. Sr.Austin ConradMark JacobusseDeWitt Lanes1253 
F/S Maj. Sr.Tyler SchleiningerKevin SchleiningerEstherville1233 
F/S Maj. Sr.Jordan RiosJose RiosAir Lanes, Des Moines1214 
F/S Maj. Sr.Joshua GroteRandy GroteCyclone, Harlan1200 
F/S Maj. Sr.Garvin PaperKevin PaperLeisure, Dav.1186 
F/S Maj. Sr.Skylar DelanoRobert DelanoPlamor, Musc.1158 
F/S Maj. Sr.Seth MeindersTerry LarueBridge City, Ott.1127 
F/S Maj. Sr.Nate HoytRaymond KeithLittle Waite, Shen.0 
      
M/S BantamCarson WileyKrissa WileyChampion, Ottumwa1435$100 scholarship/plaque
M/S BantamRylan EdwardsShannon Edwards DeWitt Lanes1431$50 scholarship/medal
M/S BantamMichael SwainJessica AnthonyCherokee1426 
M/S BantamRandy BauerStacy BauerCarroll Bowl1380 
M/S BantamIan DavisHeather DavisBelle Plain Bowl1333 
M/S BantamLandon BrownAndrea BrownLeisure, Dav.1278 
M/S BantamAiden MittsFaith MittsMay City, CR0 
      
M/S PrepCarson HusemanAngie FreisingerCreslanes, Dub.1394$100 scholarship/plaque
M/S PrepCarson ReuschGena LeonardCherokee1392$50 scholarship/medal
M/S PrepHunter GilbertTabbatha MirfieldBowlmor, Dav.1390 
M/S PrepCaleb LottTina LottKing Pins, Burlington1382 
M/S PrepChristopher TullJanet TullComet Bowl, CC1326 
M/S PrepMatthew KitzmillerJenny KitzmillerLancer, CR1316 
M/S PrepBrian HelgevoldJennifer HelgevoldTB, CB1314 
M/S PrepSage KeahnaEva KeahnaTotem, Marsh.1307 
M/S PrepCarter HartleySuzanne ShillingFairlane, Knoxville1275 
M/S PrepAustin PhippsNancy PhippsCyclone, Harlan1255 
      
M/S JuniorSamuel SmithDeb MaackCherokee1487$100 scholarship/plaque
M/S JuniorAndrew FranzCathe FranzColonial, IC1476$50 scholarship/medal
M/S JuniorRyan SchoettmerMelinda SchoettmerBerry's, Vinton1431Medal
M/S JuniorJacob RupeSandra RupeBridge City, Ott.1424 
M/S JuniorAustin DavisonKelli CristTimber, Maq.1378 
M/S JuniorWyatt AufdenbergAdriane AufdenbergRed Oak Lanes1376 
M/S JuniorCody CoffmanTrisha CoffmanAdel Family Fun Center1354 
M/S JuniorBryan HansonStacy Ray HansonCyclone, Harlan1296 
M/S JuniorHunter BrockneyNicole SchmidtComet Bowl, CC1284 
M/S JuniorKolby ShortMelissa ShortLucky 10, Inde.1246 
M/S JuniorTraven TillieTabitha BieriPlamor, Musc.1176 
M/S JuniorChristian BushoreCindi BushoreImperial, Boone1169 
      
M/S Maj. Sr.Kaleb RossWendy RossComet Bowl, CC1440$100 scholarship/plaque
M/S Maj. SrJordan CzubaraDawn LandMillertime, Dav.1383$50 scholarship/medal
M/S Maj. Sr.Garret MalloryRachel MalloryCherokee1338 
M/S Maj. Sr.Chase MesserlyTricia MesserlyRidgewood, FD1330 
M/S Maj. Sr.Patrick WoodSusan WoodColonial, IC1326 
M/S Maj. SrLindsey HunterMisty HunterPlamor, Musc.1317 
M/S Maj. Sr.Brandon O'NeillJoann PortwoodCyclone, Harlan1296 
M/S Maj. Sr.Christopher WhitelyJanice CooperTB, CB1279 
M/S Maj. Sr.Tanner BransonBrandy SmithArrowhead, Keokuk1271 
M/S Maj. Sr.Jaden BruessDiane BruessCresco 1256 
      
F/D BantamAdria PickrellScott PickrellGreenfield Bowl1425$100 scholarship/plaque
F/D BantamKylee KirchnerKurt KirchnerBerry's, Vinton1419$50 scholarship/medal
F/D BantamMikayla AschenbrennerMike AschenbrennerForest City1402 
F/D BantamZoey ArmentroutDana ArmentroutCyclone, Harlan1337 
F/D BantamSkylee DascherRaymond DascherTimber, Maq.1321 
F/D BantamWhitney JohnsonJim JohnsonCherokee1314 
F/D BantamJaelynn KettererEd KettererArrowhead, Keokuk1298 
F/D BantamKena HeinDarin HeinBowlerama, DM1298 
F/D BantamKathryn EdwardsKeith EdwardsLeisure, Dav.1262 
F/D BantamGracie GatesJosh GatesCadillac, Wat.1198 
      
F/D PrepEllie MillerAllan MillerCreslanes, Dub.1533$100 scholarship/plaque
F/D PrepKeiara WeeseDon NordMillertime, Dav.1533$100 scholarship/plaque
F/D PrepAlena DawsonScott DawsonAdel Family Fun Center1423$50 scholarship/medal
F/D PrepKaylee MeyerClint MeyerBancroft1400Medal
F/D PrepGenna EdmondsonLarry SmithArrowhead, Keokuk1385 
F/D PrepBailey St. PeterJeff St. PeterCarroll Bowl1375 
F/D PrepAlexis HansonNick HansonRidgewood, FD1374 
F/D PrepAleesha OdenNick OdenTB, CB1345 
F/D PrepMadison OllendieckKirk OllendieckCresco 1339 
F/D PrepMarissa OlsonAnthony OlsonEagle Grove1298 
F/D PrepJena EdwardsDan EdwardsDeWitt Lanes1283 
F/D PrepJenna PatteeTysus PatteeBerry's, Vinton1278 
F/D PrepAnissa DroesslerScott DroesslerLancer, CR1196 
F/D PrepHannah AldersonScott AldersonKeokuk Co. Bowl0 
      
F/D JuniorDallas CookChuck CookMillertime, Dav.1544$100 scholarship/plaque
F/D JuniorTaylor BerrySteve BerryBerry's, Vinton1500$50 scholarship/medal
F/D JuniorCarley LarsenJohn LarsenWarrior, Waukee1458Medal
F/D JuniorBrooke BoltonMark BoltonLancer, CR1428 
F/D JuniorAmber RickersBrian RickersL & M, Manning1422 
F/D JuniorAshley CagleDave CagleSpencer1399 
F/D JuniorRylee JohnsonBrad JohnsonArrowhead, Keokuk1357 
F/D JuniorRagan CareyEric BramblePlamor, Musc.1341 
F/D JuniorEmily FosterRod FosterEagle Grove1319 
F/D JuniorShayeLyn PickettPJ PickettTotem, Marsh.1290 
F/D JuniorAbigail WilliamsChad WilliamsCadillac, Wat.1206 
F/D JuniorKourtney ButlerTerry ButlerTB, CB1167 
      
F/D Maj. Sr.Ayrial SchnellBrad KillmerSpencer1549$100 scholarship/plaque
F/D Maj. Sr.Ciara SturmKevin SturmRidgewood, FD1510$50 scholarship/medal
F/D Maj. Sr.Kayla ReinhartAarin ReicksCresco 1393Medal
F/D Maj. Sr.Lee Ann HelgevoldDale HelgevoldAlley Bowl, Osceola1355 
F/D Maj. Sr.Emily St. PeterJeff St. PeterCarroll Bowl1316 
F/D Maj. Sr.Devan SolomonBernie SolomanComet Bowl, CC1278 
F/D Maj. Sr.Abbi CobleBill PerdieuDeWitt Lanes1269 
F/D Maj. Sr.Kaitlyn MooreRyan MooreArrowhead, Keokuk1224 
F/D Maj. Sr.Brooklyn ShawMichael ShawColonial, IC1183 
F/D Maj. Sr.Kayla RakeTom RakeTB, CB1172 
F/D Maj. Sr.Amber HendricksGary HendricksLeisure, Dav.1170 
      
M/D BantamCarley AtorJackie AtorCresco 1443$100 scholarship/plaque
M/D BantamBrigette RenardJes RenardFairlane, Knoxville1432$50 scholarship/medal
M/D BantamKayLynn VirtueStephanie MillerGreenfield Bowl1376 
M/D BantamKylee KirchnerHeidi KirchnerBerry's Vinton1350 
M/D BantamKhloe WulfKaty OwensIdle Hour, Durant1324 
M/D BantamGabby MalloyMissy FrancisArrowhead, Keokuk1313 
M/D BantamJulia StephenDonna StephenIda Bowl0 
      
M/D PrepJaquelyn HochleinMichelle HochreinCherry Lanes, Dub.1507$100 scholarship/plaque
M/D PrepRiley CampbellTracey CampbellLucky 10, Inde.1369$50 scholarship/medal
M/D PrepHaley LongobardiRebecca LongobardiGreenfield Bowl1369$50 scholarship/medal
M/D PrepJozee WhiteJennifer WhiteBerry's Vinton1368Medal
M/D PrepKatelee NicholsJennifer NicholsKing Pins, Burlington1342 
M/D PrepKaitlyn HughesStephanie AndersonTotem, Marsh1341 
M/D PrepAlena DawsonDenise DawsonAdel Family Fun Center1329 
M/D PrepTori WarrenShannon WarrenForest City1322 
M/D PrepEmily MeyerKim MeyerBancroft1282 
M/D PrepKimberly HendricksSamantha HendricksLeisure, Dav.1235 
M/D PrepChelsey WilliamsVickie WoodfordSparetime, Jefferson1222 
M/D PrepDanielle PettitSusan PettittBelle Plain Bowl0 
      
M/D JuniorLandi HelgevoldLori HelgevoldAlley Bowl, Osceola1453$100 scholarship/plaque
M/D JuniorAmber RickersTammy RickersL & M, Manning1416$50 scholarship/medal
M/D JuniorAshley WiegandKristine WiegandTotem, Marsh.1404Medal
M/D JuniorKaitlin HofmeisterStephanie HofmeisterPlaza, SC1374 
M/D JuniorVictoria NovinskiJean NovinskiIdle Hour, Durant1355 
M/D JuniorAmanda LewisJo AlsmanTB, CB1354 
M/D JuniorJordan PatteeAmber PatteeBerry's, Vinton1347 
M/D JuniorShayne HoeftCarin BolieForest City1329 
M/D JuniorAshley SundstromMelanie SundstromLancer, CR1318 
M/D JuniorOlivia GrubhamLynnette GrubhamArrowhead, Keokuk1298 
M/D JuniorLorna NiedertMonica NiedertLucky 10, Inde.1296 
M/D JuniorDallas CookCarey CookMillertime, Dav.1163 
      
M/D Maj. Sr.RaeAnna HarrisonAngela EastwoodRidgewood, FD1505$100 scholarship/plaque
M/D Maj. Sr.Kaylynn CongerLisa StangerBowlmor, Dav.1388$50 scholarship/medal
M/D Maj. Sr.Bailey GaydoJen GaydoCherokee1381Medal
M/D Maj. Sr.Cheyenne GilletteBrenda ZauggLebowski, Washington1371 
M/D Maj. Sr.Michayla MartinTracy VanKampenTriple Play, Fulton1368 
M/D Maj. Sr.Shania ChristensenMusetta ChristensenMay City, CR1357 
M/D Maj. Sr.Saber BrandtPolly HolmesGreenfield Bowl1356 
M/D Maj. Sr.Kaitlyn MooreJerrie MooreArrowhead, Keokuk1339 
M/D Maj. Sr.Mija CottonSonja CottonComet Bowl, CC1332 
M/D Maj. Sr.Deandra WoebkeKasey WoebkeIda Bowl1287 
M/D Maj. Sr.Aleann RomoAnn RomoCedar Rapids Bowl1268 
M/D Maj. Sr.Josie JacobsJennifer JacobsCadillac, Wat.1188